Oleg Burlacu este candidatul Partidului Liberal Democrat din Moldova la fotoliul de edil al Capitalei, iar expertul în drept, Teodor Cârnaț și-a anunțat intenția de a candida.
Acesta a fost prezentat de către liderul formațiunii, Vlad Filat.
Oleg Burlacu este avocat și are experiență în administrația publică locală din România. Acesta a activat în funcții manageriale din Primări Sectorului V a Bucureștiului.
Primăria Chișinăului are nevoie de oameni noi, cu perspectivă, a spus Burlacu. El a mai afirmat că își propune ca în prima jumătate de an de activitate să stabilească indici de performanță.
De asemenea, dr. habilitat în drept Teodor Cârnaț a anunțat că va candida independent la funcția de primar al Chișinăului.
Până acum, și-au anunțat candidații la Primăria Chișinău mai multe formațiuni politice. Vor candida actualul primar Ion Ceban (MEN); Lilian Carp (PAS); Diana Caraman (PCRM); Ion Bulgac (CUB); Victor Chironda (PDA); Ion Purice (PL); Vadim Brînzaniuc (PSDE); Adrian Albu (PSRM); Ion Ștefăniță (Respect Moldova); Mihail Bagas (LOC); Anatol Usatîi (PDCM); Ruslan Codreanu (Puterea Oamenilor); Vasile Costiuc (Democrația Acasă); Tatiana Bordeianu (PACE); Ruslan Verbițchi (PLDM); Mihail Poleanski (Congresul Civic); Vasile Bolea („Renaștere”) și Constantin Butucel (PACE)
Alegerile locale vor avea loc la 5 noiembrie.
Perioada electorală pentru alegerile locale generale a început la 7 august, iar perioada de desemnare și înregistrare a candidaților – la 6 septembrie. Campania electorală pentru alegerile locale generale va începe la 6 octombrie.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale, 60 de partide și mișcări social-politice au dreptul să participe la alegerile locale.
Scrutinul local din toamnă va costa circa 180.000 mil. de lei.





