După mai bine de 50 de ani, barajul lacului de acumulare din orașul Rîșcani este în proces de reconstrucție. Uniunea Europeană a oferit în acest sens o investiție de peste 2,6 mil. de lei.

Proiectul vizează modernizarea sistemului de evacuare a apei și consolidarea structurii barajului, ceea ce va reduce considerabil riscul de inundații și va proteja locuințele și infrastructura din apropiere.

Lucrările urmează să fie finalizate până în noiembrie 2025.

Construit în 1971, barajul nu a beneficiat de lucrări de întreținere timp de peste cinci decenii și se află într-o stare avansată de degradare, cu riscuri semnificative pentru ecosistemul acvatic și pentru gospodăriile din aval.

„În prezent, nu avem control asupra nivelului apei, ceea ce creează riscuri reale pentru casele din apropiere și afectează negativ biodiversitatea locală”, a declarat primarul orașului Rîșcani, Victor Bogatico.

Reconstrucția completă a barajului, reparația ecluzei și a sistemelor de evacuare, curățarea structurii de beton și înlăturarea vegetației va permite controlul eficient al nivelului apei și utilizarea sigură a întregii infrastructuri.

Foto: Solidarity Fund PL

Reconstrucția va contribui la revitalizarea peisajului urban, având în vedere că barajul este amplasat în vecinătatea Muzeului de Istorie și Etnografie și a parcului dendrologic.

Reconstrucția barajului din Rîșcani este unul dintre cele cinci proiecte de revitalizare urbană finanțate de UE în cadrul unui proiect european de consolidare a comunităților. În afară de Rîșcani, de investiții beneficiază orașele Nisporeni, Ceadîr-Lunga, Cimișlia și Hîncești – selectate în urma unui apel public de granturi desfășurat în 2024 de Solidarity Fund PL în Moldova.