O inițiativă de înființare a unei sucursale a Institutului de Studii Financiare de la București în R. Moldova a fost discutată la Chișinău de guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, și reprezentanții Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) din România și cei ai Institutului de Studii Financiare.

Direcțiile pe care Institutul intenționează să se extindă în R. Moldova sunt: evaluarea și formarea specialiștilor din piața financiară nebancară, educația financiară și cercetarea științifică.

La întâlnire, părțile au convenit să creeze un grup de lucru care să schițeze strategia de implementare. Guvernatoarea Anca Dragu a ținut să precizeze că BNM va oferi tot sprijinul necesar pentru ca inițiativa ISF să fie implementată în  R. Moldova.

Unul din pilonii pe care se va pune accent în extinderea activității ISF în R. Moldova este cel academic. Colaborarea cu Academia de Studii Economice din Moldova și Academia de Studii Economice de la București va aduce rezultate palpabile în scurt timp, menționează BNM.