Parlamentul de la Chișinău a aprobat în cea de-a doua lectură – finală – proiectul de ratificare a Acordului, întocmit prin schimb de note, dintre Guvernul R. Moldova şi Guvernul SUA privind terenul de 5,2 hectare pentru construcția Ambasadei SUA în R. Moldova.
Documentul a fost susținut de 55 de deputați din majoritatea parlamentare PAS și a fost votat în lipsa opoziției comuniste și socialiste. Cei din urmă au cerut amânarea votului sub pretextul că la acest subiect va fi organizat un referendum.
Prin ratificarea Acordului creează condiții pentru procedura de vânzare a terenului fostului Stadion Republican, aflat în paragină din 2007, din perioada guvernării comuniste.
Acordul respectiv fusese elaborat și propus spre aprobate încă la 12 iulie 2019, în perioada guvernării PDM.