6242 de volume se găsesc, în prezent, pe rafturile Bibliotecii Publice din Mihăileni, raionul Râșcani. Instituția are în jur de o mie de utilizatori, iar numărul de împrumuturi a cărților depășește anual 10.000.
În incinta bibliotecii mereu domină o atmosferă familiară. Asta grație bibliotecarelor ce activează aici – Galina Vrabie, directoarea bibliotecii, cu un stagiu de muncă în domeniu peste 35 ani, și bibliotecara Lidia Solcanu.
„Bibliotecarele sunt sufletul instituției, ele sunt cele care se află zi de zi printre cărți și au grijă de bibliotecă”, spune unul dintre utilizatori.
Fondul de carte, de obicei, se completează din fondul bugetul primăriei, dar și din donațiile făcute de cei care vor să contribuie la dezvoltarea localității.
Sediul bibliotecii găzduiește și ședințele grupului de inițiativă locală „Tinerii Mihăilenari”, dar și a unor instruiri în cadrul diferitor proiecte ale comunității.
Biblioteca Publică din Mihăileni a fost fondată în anul 1952 și se dezvoltă de la an la an. De-a lungul anilor, instituția s-a transformat într-un Centru comunitar modern, în mod special grație programului „Novateca”, fiind dotată cu calculatoare, tablete și imprimantă.
De asemenea, instituția oferă diferite servicii locuitorilor din comunitate:
- internet gratuit;
- instruiri în domeniul IT;
- instruiri în diferite domenii (agricultură, educație ș.a.);
- instruiri pentru copii;
- diferite servicii moderne de bibliotecă.
Nicoleta ALBOT,
corespondentă comunitară,
s. Mihăileni, raionul Râșcani