Iurie Flerciuc, un crescător de pui din stânga Nistrului, și-a modernizat ferma cu ajutorul programului UE „Măsuri de Promovare a Încrederii”, implementat de PNUD. Planurile lui Iurie de a dubla capacitatea de producție a devenit realitate după ce a obținut o finanțare de 20.000 de euro.

Banii au fost investiți în amenajarea unui al doilea hambar și în echipamente moderne care automatizează procese esențiale precum alimentarea, ventilarea și încălzirea, reducând considerabil munca fizică. Noul hambar poate găzdui 15.000 de pui, crescuți în condiții optime.

Foto: PNUD Moldova

„Totul este automatizat, iar păsările cresc rapid. Avem deja clienții noștri, iar cererea pentru produse este constantă”, a spus Iurie.

El este unul dintre cei 20 de antreprenori care au beneficiat, în 2024, de sprijin în cadrul programului. În total, peste 529.000 de euro au fost oferiți pentru dezvoltarea afacerilor mici și mijlocii de pe ambele maluri ale Nistrului.

Programul UE contribuie astfel nu doar la consolidarea legăturilor economice, ci și la modernizarea agriculturii și stimularea antreprenoriatului local.