12 C
Chișinău
miercuri, octombrie 20, 2021
  • Prima pagină
  • Trimite un articol
  • Despre noi
  • Contacte

Deputații care vor reprezenta R. Moldova în organizațiile parlamentare internaționale

Acasă Articole Altele Deputații care vor reprezenta R. Moldova în organizațiile parlamentare internaționale

Legislativul a aprobat componențele nominale ale delegațiilor Parlamentului R. Moldova la organizațiile parlamentare internaționale.   

La Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE), în calitate de șef al delegației va fi Ion Groza, fracțiunea parlamentară PAS; membrii delegației: Natalia Davidovici (PAS); Mihail Popșoi, (PAS); Vlad Batrâncea și Adela Railean (BeCS). Membrii supleanți sunt Adrian Băluțel, Doina Gherman, Olesea Stamate din PAS și Oleg Reidman (BeCS); Reghina Apostolova (P. „Șor”).

Din Comitetul Parlamentar de Asociere RM-UE fac parte copreședintele Comitetului din partea R. Moldova, Mihail Popșoi (PAS); vicepreședinții Doina Gherman (PAS) și Vasile Bolea (BeCS). Membrii delegației sunt Ina Coșeru, Radu Marian, Artur Mija, Liliana Nicolăescu-Onofrei, Dan Perciun, Ana Racu, Olesea Stamate (PAS); Diana Caraman, Svetlana Căpățină, Grigore Novac din BeCS. Membrii supleanți sunt Adrian Băluțel, Iulia Dascălu, Petru Frunze, Marina Morozova, Victor Spânu (PAS) și Elena Beleacova, Tatiana Cunețchi, Nicolai Rusol (BeCS); Marina Tauber (P. „Șor”).

La Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST), în calitate de șef al delegației va fi Dumitru Alaiba (PAS). Membrii sunt Adriana Băluțel, Andrian Cheptonar, Ina Coșeru, Vasile Grădinaru, Marina Morozova, Ersilia Qatrawi (PAS) și Valeriu Muduc, Eduard Smirnov, Chiril Tatarlî din BeCS.  În calitate de membri supleanți se regăsesc Gheorghe Agheorghiesei,  Mariana Cușnir, Vitalie Jacot, Zinaida Popa, Andrei Spânu (PAS); Petru Burduja, Irina Lozovan, Inga Sibova – BeCS, Petru Jardan (P. „Șor”).

Șeful delegației la Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră va fi Igor Dodon (BeCS); membrii: Mariana Cușnir, Victor Spânu – (PAS);  Alexandr Suhodolski – (BeCS).

În cadrul Adunării Parlamentare a OTAN, delegația va fi reprezentată de către șeful acesteia, Lilian Carp (PAS); membrii vor fi Ion Șpac (PAS); Grigore Novac (BeCS). Membrii supleanți sunt Gheorghe Ichim, Radu Marian (PAS) și Nicolai Rusol (BeCS).

În calitate de președinte al Grupului național la Uniunea Interparlamentară (UIP) a fost desemnată Zinaida Greceanâi (BeCS). Din Grup fac membrii: Vitalie Jacot, Marina Morozova,  Ersilia Qatrawi, Eugeniu Sinchevici, Victor Spânu (PAS) și Elena Bodnarenco, Tatiana Cunețchi (BeCS).

Din componența delegației la Adunarea Interparlamentară a Țărilor Membre ale CSI (AIP CSI) fac parte Vladimir Bolea (PAS); membrii Adrian Belîi, Lilian Carp, Victoria Cazacu, Natalia Davidovici, Liliana Grosu, Boris Marcoci, Angela Munteanu-Pojoga, Mihail Popșoi, Eugeniu Sinchevici, Alexandr Trubca (PAS); Vlad Batrâncea, Vasile Bolea, Igor Dodon, Zinaida Greceanâi, Corneliu Furculiță, Radu Mudreac, Oleg Reidman, Constantin Starâș (BeCS); Denis Ulanov (P. „Șor”).

Din Adunarea Parlamentară a OSCE fac parte șeful delegației Vladimir Bolea – (PAS), membrii: Ana Racu (BeCS), Vasile Bolea (BeCS); membri supleanți: Igor Chiriac, Gheorghe Ichim (PAS), Grigore Novac (BeCS).

Adunarea Parlamentară a Francofoniei va fi reprezentată de președintele secției moldovenești, Doina Gherman (PAS); vicepreședinte Vasile Bolea (BeCS); membri: Marcela Adam, Adrian Belîi, Lilian Carp, Igor Chiriac, Vitalie Jacot, Petru Frunze, Liliana Nicolăescu-Onofrei, Marcela Nistor, Ana Racu, Veronica Roșca, Eugeniu Sinchevici, Larisa Voloh din PAS; Elena Beleacov, Svetlana Căpățină, Alla Darovannaia, Veaceslav Nigai, Vladimir Odnostalco, Inga Sibova, Eduard Smirnov (BeCS).

La Adunarea Parlamentară a Statelor Membre ale Procesului de Cooperare în Europa de Sud-Est (SEECP) au fost delegați Alexandr Suhodolski, șeful delegației (BeCS); membrii Ion Babici, Dorian Istratii, Larisa Voloh (PAS); Nicolai Rusol (BeCS); membri supleanți Igor Chiriac, Mariana Cușnir, Maria Pancu (PAS), Alla Pilipețcaia (BeCS).

Șeful delegației la Adunarea Parlamentară a GUAM a fost delegat Radu Marian de la PAS;  membrii sunt: Oleg Canațui, Igor Chiriac, Maria Pancu (PAS); Veaceslav Nigai și Vladimir Odnostalco (BeCS).

Dimensiunea Parlamentară a Inițiativei Central Europene va fi reprezentată de șeful delegației, Petru Burduja (BeCS); membrii: Igor Chiriac, Vitalie Jacot (BeCS); membri supleanți: Marcela Adam, Eugeniu Sinchevici (PAS); Elena Bodnarenco (BeCS).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Aboneaza-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi actualizat cu toate noutățile

- Advertisment -